حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

قوانین تایپوگرافی که طراحان باید بدانند – قسمت اول

قوانین تایپوگرافی که طراحان باید بدانند - قسمت اول

 قوانین تایپوگرافی که طراحان باید بدانند – قسمت اول

چاپ فست نخستین سامانه چاپ سریع – قوانین تایپوگرافی که طراحان باید بدانند – قسمت اول

تایپوگرافی یکی از مهمترین و خوشایندترین اجزای طراحی گرافیک است. صرف نظر از اینکه شما چگونه یک طراح باتجربه شده اید، اینکه ذهن خود را در مورد اصول تایپوگرافی آپدیت کنید برای شما مفید است. سعی کنید چیزهای خاصی مانند منشا یک فونت خاص یا ساختار یک نوع متن را یاد بگیرید زیرا مواردی از این دست می توانند معنای طراحی شما را غنی کنند. اینکه شما چقدر در کار خود مهارت دارید برای مشتریان شما جذاب است. همچنین، به عنوان یک طراح، وظیفه شماست که از موارد تایپوگرافی آگاهی داشته باشید.

مانند هر مهارت یا تجارت دیگری، قبل از اینکه مجموعه مهارت های خود را کاملاً توسعه و گسترش دهید، باید قوانین و دستورالعمل های خاصی را بیاموزید. در اینجا مواردی که از نظر متخصصان مهمترین اصول هنر تایپوگرافی به شمار می روند آورده شده است.

۱- اصول را بیاموزید

اولین قدم برای تایپوگرافی، مطالعه ی اصول است. اگر تازه کار باشید، ممکن است فکر کنید تایپوگرافی فقط یک کار ساده است. حقیقت این است که بسیار پیچیده است زیرا ترکیبی از هنر و علم است.

ترکیب یک نوع متن شامل واژگان خاص، اندازه گیری دقیق و مشخصات مرکزی است که باید به درستی شناسایی و مورد توجه قرار گیرند.

برای درک بهتر اصول تایپوگرافی، وقت خود را صرف مطالعه و یادگیری این هنر کنید.

۲- ارتباطات فونت

انتخاب Typeface فرآیندی سختی است. صرفاً جستجو در فهرست فونت برای انتخاب فونت مورد نظر، به ندرت نتیجه نهایی کارآمد را ایجاد می کند. به این دلیل که روانشناسی فونت به موضوعات خاصی وابسته است.

هنگام طراحی، باید مطمئن شوید که فونت شما با مخاطب ارتباط برقرار می کند. این موارد فراتر از اطمینان از نوشتن بی نقص طرح شماست. همچنین اطمینان از متناسب بودن فونت با بازار شما مرتبط با این موضوع است.

برای بروشور دفتر حقوقی از فونت های فانتزی و رنگین کمانی استفاده نمی کنید، درست است؟ این فونت برای دعوت نامه تولد مناسب تر است.

۳- تنظیم فاصله

تنظیم فاصله ی درهم و برهم یکی از گناهان کبیره در جهان طراحی است. نیازی به گفتن نیست که این یک مهارت محوری است و باید در اسرع وقت بیاموزید.

کرنینگ نوعی تنظیم دقیق فضای بین کاراکترها برای تولید یک جفت سازی ساده و یکپارچه است.

همچنین، برنامه هایی مانند Adobe Illustrator می توانند کارهای زیادی انجام دهند تا اشتباهات شما به طور خودکار برطرف شود. این خطاها اغلب ظریف هستند، خصوصاً با جملات یا پاراگراف های طولانی. اما برای عناوین یا لوگو ها، یک کار نامناسب می تواند کل طرح را خراب کند.

۴- فونت خود را محدود کنید

یکی از رایج ترین اشتباهات- بخصوص برای افراد تازه وارد – استفاده از تعداد زیادی فونت است. اگر به بیش از یک فونت نیاز دارید، اطمینان حاصل کنید که فونت های خود را فقط به دو تا سه نوع تایپ محدود کرده اید. از یک فونت برای بدنه، دیگری برای سربرگ و دیگری برای زیرعنوان استفاده کنید. کار با دو فونت بسیار مشابه می تواند به عنوان یک اشتباه از طرف شما تلقی شود. دیگران فکر می کنند شما به اندازه کافی مراقب نیستید و به طور تصادفی از قلم اشتباه استفاده کرده اید.

۵- تراز بندی صحیح را تمرین کنید

تراز بندی یک مفهوم ضروری در تایپوگرافی است. بسیاری از غیر طراحان تمایل به انتخاب تراز وسط دارند که خواندن پاراگراف ها را بسیار سخت می کند. اگر از MS Word استفاده کرده باشید، با چهار گزینه اصلی هم ترازی آشنا شده اید: تراز چپ، وسط ، راست و Justified.

ترازبندی چپ، یا همان Flushed Left، متداول ترین وضعیتی است که تقریباً در همه موارد استفاده می شود (در زبان انگلیسی).

اگر از هر دو تراز راست و چپ استفاده می کنید، مواظب خطوط ناهموار باشید. این خطوط در صورت استفاده نادرست از مرکز تراز نیز کاملاً واضح هستند.

۶- سلسله مراتب بصری

سلسله مراتب تایپوگرافی راهی است که شما بر اهمیت برخی از خطوط خاص در مقابل سایر موارد تأکید می کنید. در نتیجه شما ترتیب دریافت پیام مخاطب از طرح را ایجاد و هدایت می کنید. این کار با هدایت حرکت بینایی آنها از طریق سلسله مراتب بینایی انجام می شود. بدون استفاده از سلسله مراتب تایپوگرافی، شناسایی سریع اطلاعات مهم در کل طرح برای خوانندگان چالش برانگیز است.

۷- جفت سازی هوشمند

از طریق جفت سازی و حروف چینی می توان طرح شما را بسیار جذاب تر کرد. استفاده همزمان از تعداد زیادی فونت می تواند منجر به حواس پرتی شود.

به طور کلی ، شما فقط باید از حداکثر سه فونت در هر طرح استفاده کنید: عنوان، زیرعنوان و بدنه متن. اگر متن طراحی شما طولانی باشد، یک استثنا خواهید داشت. در این حالت می توانید یک یا دو فونت دیگر انتخاب کنید.

۸-یک فونت ثانویه عالی برای جفت شدن انتخاب کنید

جفت شدن فونت برای خوانایی طرح شما مهم است. وقتی هم عنوان دارید و هم زیرعنوان، از دو نوع حروف مختلف استفاده کنید که مکمل یکدیگر هستند تا سلسله مراتب بصری ایجاد کنید. قلم دوم باید به اندازه نوع اصلی فریبنده باشد بدون اینکه یکنواختی یا قوام طراحی از دست برود.

۹- اندازه گیری را یاد بگیرید

اندازه گیری تایپوگرافی برای نشان دادن عرض کامل یک متن استفاده می شود. اندازه گیری به ویژه هنگام طراحی وب سایت بسیار مهم است. همه فونت ها با یکدیگر برابر نیستند، به این معنی که فونت های مختلف اندازه های مختلف فضای صفحه را اشغال می کنند.

از ارتفاع کاراکتر به عنوان “x-height” یاد می شود. وقتی فونتها را جفت می کنید ، مطمئن شوید که “x-height” یکسان دارند. به عرض کاراکتر “عرض تعیین شده” می گویند. این همان چیزی است که کل بدنه یک حرف را شامل می شود، به اضافه فضای بعد از آن. “سیستم نقطه ای” چیدمانی است که به طور کلی برای اندازه گیری فونت ها استفاده می شود.

منبع : creativemarket.com

milad soltani
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
تهران-میدان انقلاب-خیابان شانزده آذر - پایین تر از کوچه راهنما پلاک 22
02166481640-02166481673-02166402723
info@chapfast.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X