حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بخش های اصلی پایان نامه چیست؟

چاپ فست اولین سامانه چاپ دیجیتال فوری

بخش های اصلی پایان نامه چیست؟

اکثر پایان نامه ها از ساختار اولیه یکسانی پیروی می کنند و از پنج بخش تشکیل شده اند: چکیده، مقدمه، روش ها و بحث، نتیجه گیری و منابع. اگرچه جزئیات دقیق هر بخش می تواند متفاوت باشد (مانند تعداد کلمات مجاز در چکیده)، گنجاندن هر بخش استاندارد و ثابت است.

قبل از شروع پایان نامه خود، دقیقاً آنچه مورد نیاز دانشگاه یا موسسه شما است، بیابید. برای مثال، ممکن است قوانین خاصی در مورد طول کلمه، فونت هایی که باید استفاده کنید یا اینکه آیا قدردانی ها قبل یا بعد از چکیده شما می آیند وجود داشته باشد. حتما باید قوانین و مقررات را رعایت کنید.

چکیده پایان نامه

پس از صفحه عنوان و هر گونه تشکر و قدردانی، خلاصه ای از پایان نامه شما آمده است. با مطالعه خود از مقالات و گزارش های مجلات، احتمالاً با هدف چکیده آشنا خواهید شد. در یک مقاله ژورنالی، چکیده خلاصه ای از مقاله اصلی است که مستقیماً زیر عنوان و معمولاً حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه است.

گاهی اوقات چکیده نام دیگری مانند «رزومه» یا «خلاصه» دارد. در برخی از اسناد، مانند گزارش ها، چکیده معمولاً «خلاصه اجرایی» نامیده می شود.

محتوای چکیده شما مهم است زیرا آنچه در چکیده می گویید به خواننده این فرصت را می دهد تا قضاوت کند که آیا پایان نامه شما برای او جالب خواهد بود یا خیر. در حین انجام تحقیقات خود، احتمالاً مقالات و گزارش‌های مجلات مختلفی را صرفاً بر اساس ارتباط چکیده دنبال کرده‌اید و بنابراین می‌دانید که چقدر اهمیت دارد که خواننده را نسبت به آنچه که پایان نامه شما پوشش می‌دهد احساس کند.

چکیده شما یک نمای کلی از کل مطالعه شما است: خلاصه ای از سؤال، روش ها و نتایج تحقیق شما – بنابراین تا زمانی که تقریباً پایان نامه خود را به پایان نرسانید واقعاً نمی توانید چکیده خود را بنویسید. توجه داشته باشید که باید برای برنامه ریزی پایان نامه خود زمان بگذارید تا کار را به طور موثر انجام دهید.

مقدمه پایان نامه

با معرفی خود، زمینه را برای بخش اصلی پایان نامه خود آماده می کنید. در مقدمه خود به دنبال القای علاقه به کار خود و توضیح چیزی در مورد پیشینه و دلایل انتخاب موضوع پایان نامه خود هستید.

معمولاً یک مقدمه حدود دو صفحه است. هدف این است که به خواننده ایده روشنی از آنچه در موضوعات اصلی ارائه می‌دهید و روش‌هایی که استفاده می‌کنید، ارائه دهید، و بگویید که آیا کاری آزمایشی و عملی انجام داده‌اید یا رویکرد تئوری بیشتری در پیش گرفته‌اید. می‌توانید به یافته‌ها و نتیجه‌گیری‌ها اشاره کنید، اما لازم نیست آنها را به صورت خلاصه بیان کنید. برای برانگیختن اشتهای خواننده، سعی کنید کنجکاوی او را در مورد چگونگی پایان پایان نامه افزایش دهید.

مقدمه مکان خوبی برای توضیح منطق شما برای انتخاب هایی است که انجام داده اید. شاید بگویید چه انگیزه ای شما را برای انتخاب این سوال تحقیقاتی ترغیب کرده است، مانند مشاهداتی که در محل کار انجام داده اید، یا دوره ای که علاقه شما را برانگیخته است.

از پر کردن مقدمه با حکایات شخصی زیاد خودداری کنید. ممتحن علاقه ای به این ندارد که درباره آن مردی که در تلویزیون چه فکر می کنید فکر کنید که استادتان در مورد آن چیزی که قبلاً مطمئن نبودید که چیز خوبی بود یا نه، فکر کنید.

ممکن است به حوزه ای که برای پایان نامه خود انتخاب کرده اید علاقه داشته باشید، اما از اغراق کردن اهمیت کار خود اجتناب کنید. بدون تواضع کاذب، می‌توانید نشان دهید که می‌دانید انتخاب موضوع پایان‌نامه شما مرتبط و جالب است، اما می‌دانید که لزوماً دنیا را تغییر نخواهد داد. از ادعاهای بزرگ دوری کنید، اما همچنین سعی کنید قبل از شروع کار خود را به طور کامل رد نکنید.

حتی اگر مقدمه شما فقط یک نوشته کوتاه است، به یاد داشته باشید که در هر پاراگراف فقط به یک نکته پایبند باشید. استفاده از زیرعنوان های زیر می تواند به شما در ساختار مقدمه کمک کند. به یاد داشته باشید که عنوان های فرعی را از پیش نویس نهایی خود حذف کنید.

اهداف پایان نامه

پیشینه پایان نامه

سوال کلیدی که باید بررسی شود یا مسائل در حال بررسی دقیق

خلاصه ای از ساختار پایان نامه

روش های پایان نامه و بحث

هر موضوعی که در علوم اجتماعی تحقیق می کنید، ساختار و سطح جزئیات در چکیده و مقدمه شما استاندارد است. هنگامی که به بخش های اصلی پایان نامه خود – روش ها و بحث خود – رسیدید، اکنون یک مسیر تجربی یا غیر تجربی را انتخاب می کنید. عناصر مورد نیاز در پایان نامه های تجربی و غیر تجربی به طور ماهرانه ای متفاوت است. فقط باید در مورد هر دو رویکرد مطالعه کنید تا تأیید کنید که روش تحقیقی را که انتخاب می‌کنید کاملاً درک کرده‌اید.

نتیجه گیری پایان نامه

هر پایان نامه باید یک نتیجه گیری داشته باشد – در غیر این صورت تحقیقات شما می تواند یک تفسیر بی معنی و صرفاً مرور ایده های مبهم مرتبط باشد. به برخی از تعاریف کلمه “نتیجه گیری” فکر کنید – خاتمه، پایان، بسته شدن، بسته شدن، پایان دادن. با این حال، برای پایان نامه خود، سعی کنید کلمه “نتیجه” را به عنوان یک استنتاج، استنتاج، فرض یا فرض در نظر بگیرید.

شما هستید که استنباط، استنباط، فرض یا فرض را انجام می دهید و این کار را بر اساس خواندن، تحقیق، بحث و تفکر انجام می دهید که در حین انجام تحقیقات خود انجام می دادید. این اشتباه را مرتکب نشوید که تمام تلاش خود را برای جمع‌آوری، تفکر و تحقیق اطلاعات به کار می‌گیرید، اما به خود زحمت نمی‌دهید که هر یک از مواردی را که می‌توانید از یافته‌های خود استنباط می‌کنید، در نظر بگیرید. اگر نتیجه گیری خود را ارائه نکنید، پایان نامه فایده ای ندارد.

مراجع پایان نامه

توجه داشته باشید که هنگام ارائه پایان نامه خود باید قوانین حاکم بر مراجع در رشته تحصیلی و دانشگاه یا موسسه خود را درک کرده و از آنها پیروی کنید، حتی اگر سیستم ارجاع دهی به نظر مبهم و پیچیده به نظر برسد. اوه، و به یاد داشته باشید که قالب بندی و بررسی منابع شما ۹۹ درصد مطمئن است که شما را بسیار بیشتر از آنچه انتظار دارید (و دوست دارید!) طول می کشد.

تهیه یک فهرست دقیق و کامل از منابع، راه بسیار ساده (اما خسته کننده) برای به دست آوردن امتیازات ارزشمند است که اگر به مراجع خود توجهی را که شایسته آن است ندهید، به خودتان لگد خواهید زد. بگوییم که فقط آن را در یک طبقه بندی درجه بالاتر برای پایان نامه خود با نظر ممتحن که چند درصد به دلیل عدم توجه به جزئیات و رویکرد نامرتب به ارجاع کسر شده است، از دست داده اید.

m.farahnak
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
تهران-میدان انقلاب-خیابان شانزده آذر - پایین تر از کوچه راهنما پلاک 22
مدیریت: 09191010252 -02166475981
info@chapfast.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X